Yangın İhbar Sistemleri

Binaların yangına karşı korumanın en etkili yolu yangın henüz duman partikülleri halindeyken algılamak ve binadaki insanları sesli ve görsel olarak uyararak tahliye etmektir. Bu anlamda kullanılacak en etkili çözüm Yangın İhbar Sistemleridir.

Genel anlamda sistemi oluşturan ana unsurlar  Duman, Isı, Kombine, Multi-sensor, Beam, CO, Gaz dedektörleri, Yangın İhbar ve Tekrarlama Paneli,  Flaşörlü-Siren, İhbar Butonu, Röle ve Adres modülleri gibi ekipmanlardan oluşur.

Adresli Yangın İhbar Sistemleri

Orta ve büyük ölçekli binalarda belli bir adedin üzerinde algılama noktası olan projelerde yangın başlangıcının erken algılanması ve hızlı müdahale için noktasal anlamda algılama yapabilen sistemlerdir. Bu sistemlerde Dedektör, İhbar butonu, Siren ve Modüllerin her birine adres ve isim tanımlanabilir.  İstendiği takdirde binadaki insanların panik yapmadan tahliyesi için siren ve anons sisteminin kademeli olarak çalıştırılması, asansör kontrolü, yangın merdiveni basınçlandırması , egzoz fanlarının çalıştırılması gibi birçok yangın senaryosu uygulanabilir. Adresli Yangın İhbar Sistemleri ayrıca modüler olarak genişleyebilen ve bir veya birden çok kontrol noktasından takip edilebilen bir yapıya sahiptir.

Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemleri

Orta ve Küçük ölçekli binalarda dedektör veya algılama noktasının az olduğu durumlarda,  bölgesel yani kat bazında algılama yapabilen sistemlerdir. Oldukça ekonomik olan bu çözünmeler özellikle küçük işletmelerde en  çok tercih edilen ürünlerdir.

Işın Tipi (Beam) Dedektörler

Yüksek tavanlı büyük hacimlerde duman dedektörlerinin işlevini ve hassasiyetini yitirdiği noktalarda Işın Tipi (Beam) Dedektörler tercih edilir. Bu dedektörler genellikle Havaalanı, Hipermarket, AVM, Depo, Fabrika, Hangar gibi yerler için hızlı ve işlevsel bir çözümdür.

Hava Örneklemeli Sistemler

Klasik yöntemlerle duman algılamanın zor ve sonuçlarının yeterli olmadığı durumlarda kullanılan ortamdaki havayı, kanallar vasıtasıyla vakumlayarak algılama sağlayan bir teknolojidir. İster çok temiz, ister çok kirli, ister çok yüksek, ister çok dar ve ulaşılamaz olsun, Hava Örneklemeli dedektörler ile hassas ve kararlı bir yangın algılama mümkündür. Özellikle Bilgi İşlem Merkezleri ve Telekom Tesisleri, Endüstriyel Tesisler, Depolar ve Tarihi Binalar tercih edilen bir teknolojidir.

Deprem Sensörleri

Beklenmedik zamanlarda yaşanan depremlerin meydana getireceği sorunları bir cihaz yardımıyla ciddi oranda azaltabilirsiniz. Elektromekanik deprem sensörleri aniden yaşanan sorunlarda meydana gelebilecek tehlikeli sonuçları tek bir araç yardımıyla yok eder.  Örneğin deprem sırasında yaşadığınız binanın doğal gazını keser ve gaz kaçağı ile patlama riskini önler. Yani bir anlamda sensörler depremin doğrudan değil dolaylı biçimde yarattığı sorunları gidermede etkili olur. Elektrik, doğalgaz, jeneratörleri durdurarak olası bir yangın ve patlama riskini yok eder.

Menü